Elektriğin Verimli Kullanılması İçin Yapılması Gerekenler

Elektriğin verimli kullanılması için yapılması gerekenler konusu az ya da çok herkesin bildiği bir konudur ve bir o kadarda dikkat edilmeyen önemli bir tasarruf yöntemidir. Enerji kaynaklarımızın sınırlı olduğu ve her geçen gün katlanarak artan enerji tüketimini en az indirgemek, israfı önlemek için neler yapabiliriz?

Enerji Tasarrufu Yapmanıza Yardımcı Olabilecek En İyi 10 İpucu

 1. Led Ampüller Kullanın: Led ampüller eski akkor flamanlı tip yada diğer bir çok çeşitli ampüllere göre daha az enerji tüketirken, tükettiği enerji göre de çok daha fazla aydınlatma ağlar aynı zamanda uzun ömürlüdür.

  Akkor Flamanlı, Florasan ve Led Ampül Enerji Verimliliği KıyaslamasıAkkor Flamanlı, Florasan ve Led Ampül Enerji Verimliliği Kıyaslaması

 2. Akıllı Cihazlara Geçiş Yapın: Uzaktan kontrol edilebilir ürünler sayesinde siz evde değilken açık unuttuğunuz elektrikli veya elektronik cihazlarınızı kapatabilir ya da enerji tasarrufu modlarında kullanarak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Akıllı sigortalar, prizler ve küçük ev aletleriniz, beyaz eşyalarınızın elektrik tüketimi için verimli, ucuz ve kolay bir yöntemdir.
 3. Standby modunu kapatın: Birçok cihaz bekleme modunda ve standy konumunda enerji tüketimine çalışırken olduğu kadar olmasa da devam eder. Mümkünse tamamen kapatın veya fişini çekin. Aynı zamanda şarj adaptörlerinizi de prizde bırakmamanızı öneririz.
 4. Yalıtıma uygun perdeler: Perdeler sadece dekoratif ürünler değiller. Ses, ısı izolatörü görevini de görmektedir. Bu yüzden konutunuzun ısıtma ve soğutma maliyetlerine yardımcı olur.
 5. Doğal aydınlatma kullanın: Perdelerden bahsetmişken mümkün olduğunca gün ışığından yararlanmaya çalışın, bu iş yerleri için olduğu kadar evde geçirdiğiniz süreler içinde geçerlidir.
 6. Elektrik Fatura Tarifenizi Değiştirin: Eğer gündüz evde vakit geçirmiyorsanız, tarifeli faturaya geçebilirsiniz, çamaşırlarınızı, bulaşık makinenizi ve ütünüzü gece yaparak daha düşük bir fatura ödeyebilirsiniz.
 7. Grup ve Anahtarlı Prizler: Birçok elektronik cihazın bağlı olduğu alanlarda anahtarlı grup prizler kullanarak hepsini aynı anda kapatabilirsiniz.
 8. Enerji Tasarruflu Beyaz Eşya: Küçük ev aletleri ve beyaz eşyalarınızı seçerken enerji tasarruflu ürünleri tercih etmeye dikkat edin.
 9. Enerji Verimli Pencere Kullanın: Günümüzde güneş ışınlarını engelleyen veya geçişine imkân tanıyan pencere sistemleri mevcuttur. Bu tür pencereler ısıtma ve soğutma maliyetlerinizi düşürecektir.
 10. Elektrikli Cihazlarınızın Bakımlarını Düzenli Yapın: Özellikle ısıtma ve soğutmada kullanılan cihazlarınızın düzenli bakımları da faturalarınızı düşürebilecek faktörlerdendir. Daha az enerji ile daha verimli çalışmalarını sağlar.

Sizin de evinizde ya da iş yerinizde aldığınız Elektriğin Verimli Kullanılması İçin Yapılması Gerekenler için farklı tasarruf önlemleri varsa bizimle paylaşarak bu maddeleri çoğaltabiliriz.Mail ile iletişime geç

WhatsApp whatsapp
0506 871 7303 hemen ara!