Kesintisiz Güç Kaynağı Kaç Saat Çalışır?

Son dönemde UPS satın alan kişiler ve kurumlar arasında “Kesintisiz güç kaynağı kaç saat çalışır ?” sorusunu sıklıkla duymaya başladık. Kesintisiz güç kaynağı olarak bilinen UPS’lerin çalışma süreleri güç kaynağının güç miktarına, cihaza bağlanan elektroniklerin tükettiği enerji miktarlarına göre değişiklik göstermektedir. Güncel piyasaya baktığımızda 5-10 dakika gibi kısa sürelerden başlayarak, saatlerce besleme yapabilecek UPS’lerin satışı yapılmaktadır. Visco Elektrik olarak farklı ihtiyaçlarınız için farklı sürelerde besleme yapabilecek kesintisiz güç kaynağı ürünlerini sağlamaktayız.

Beklentinizi Belirleyin

Bir UPS’nin kaç saat çalışacağını belirleyen en önemli unsur tabi ki sizin beklentiniz olacaktır. Çalıştıracağınız ürünlerle alakalı ne kadarlık bir besleme süresi talep ettiğiniz bu konuda cevabı net bir şekilde belirleyecek etmendir. Ayrıca yaşadığınız bölgedeki enerji kesintilerinin analizi de süreyi belirlemede bir diğer etkili faktördür. Örnek verirsek, eğer 900 VA güce sahip bir UPS ile tek bir bilgisayarı beslemek isterseniz, çalıştıracağınız süre en fazla 25-30 dk. olacaktır. Tabi ki bu cihazınızın performans moduna göre bir kaç dakika değişiklik gösterecektir. Standart olarak bir bilgisayar ortalama 300-350 watt enerji harcar. Buradan hareketle yaklaşık 30 dk. güç beslemesi sağlayabilirsiniz, bu süre de bireysel kullanım için oldukça yeterli kabul edilebilir.

Tüketim Miktarına Göre Güç Kaynağı Seçimi

Visco Elektrik olarak farklı enerji ihtiyaçlarına uygun farklı güçlerde UPS ürünleri sağlıyoruz. Doğru UPS seçiminin en kritik noktalarından biri hiç şüphesiz tüketim miktarının doğru şekilde hesaplanmasıdır. Teknik olarak şu şekilde bir kaç hesaplama paylaşalım. 400 Watt’a kadar olan enerji tüketimleriniz için 650VA UPS yeterli olurken, yaklaşık 1200 Watt seviyesindeki bir tüketim için 2000VA UPS eğer başka bir problem veya ekstra ihtiyaç  bulunmuyorsa yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra, on-line UPS’ler için genelde 2800 Watt’a kadar gerçekleşen enerji tüketimleri için genellikle 3KVA Online UPS kullanımı yeterli görünmektedir.

WhatsApp whatsapp
0506 871 7303 hemen ara!