UPS Aküsü

UPS Aküsü

UPS Aküsü, UPS sisteminiz için, kritik güç altyapınızdaki en önemli bileşenlerden biridir UPS Aküsü ve UPS’niz için, aküler gerçekten bu sistemin “kalbidir”. UPS’iniz bu kalbe ihtiyaç duysa bile, piller genellikle ihmal edilir. Bir UPS sisteminde kullanılabilen her bir akü türü ve her bir tür için avantaj ve dezavantajlar hakkında daha fazla ayrıntıya gireceğiz. Bununla birlikte, seçtiğiniz pillerden bağımsız olarak, tüm pillerin zaman içinde güç saklama ve sağlama yeteneklerinin azaldığı unutulmamalıdır. Ancak, depolama, bakım ve kullanımla ilgili tüm yönergeleri izlerseniz, nihayetinde UPS’inizden en iyi şekilde yararlanmak için UPS pillerini bir programa göre değiştirmeniz gerekecektir.

 

 

Üç ana UPS aküsü tipi vardır.

  • Valf Ayarlı Kurşun Asit (VRLA) Kuru Tip Akü
  • Sulu veya Islak Hücre
  • Lityum İyon

 

 

Valf Ayarlı Kurşun Asit (VRLA) Kuru Akü

 

Bu pil türü, günümüzde UPS birimlerinde en sık bulunan türdür. Düzenlenen valf terimi, gazın bataryadan çıkma şekli ile ilgilidir. Aküdeki gaz basıncı çok yükselirse, gaz belirli bir basınca ulaştığında bir valf havalandırılır. VRLA pillere su eklenemez, bu nedenle ortam sıcaklığı ve şarj akımından kaynaklanan ısı gibi buharlaşmayı artıran faktörler pil ömrünü kısaltır. VRLA tipik olarak sulu hücreli akülere göre daha az ön maliyete sahiptir, ancak aynı zamanda toplamda yaklaşık 5 yıl olmak üzere daha kısa ömürlüdürler. Bu tip akü, su basmış hücre aküsüne göre daha az bakım gerektirir. VRLA aküleri için en iyi ortam, oda sıcaklığında kuru, iklim kontrollü bir odada saklanmaktır.

 

Sulu veya Islak Hücre

 

Sulu akü veya VLA piller çok güvenilirdir ve tipik olarak 20 yıllık bir ömre sahiptir. Akü, elektrolit asitle doldurulmuş kalın, kurşun bazlı plakalardan oluşur. Bu tip pillerde VRLA’ya göre daha fazla güvenlik önlemi gerekir ve oluşturdukları potansiyel kimyasal tehlikeler nedeniyle kendi ayrı pil odasına ihtiyaçları vardır. Ayrıca, genellikle diğer pillerden daha yüksek ön maliyete sahiptirler. Sermaye maliyeti ve oluşturdukları tehlikeler nedeniyle, VLA pillerinin kullanımı son yıllarda daha az popüler hale geldi. Ayrıca, yalnızca damıtılmış suyla doldurulması, su seviyelerinin doğru şekilde doldurulması ve genellikle eşitleme gerektirmesi gibi uyulması gereken ek bakım gereksinimlerine de sahiptirler.

 

Lityum İyon

 

Lityum İyon piller, elektrikli araçlarda ve tabii ki UPS depolamada kullanılmak gibi bir dizi kullanım için tasarımlarında önemli ölçüde olgunlaştı. Bu piller hem boyut olarak küçük hem de hafif olma avantajına sahiptir ve ayrıca yalnızca izleme değil, yerleşik pil yönetimi de vardır. Bu, şarj akımını, voltajı ve hücre voltajı dengesini yönetir ve ayrıca sıcaklıklar güvenli seviyelerin üzerine çıktığında tekli pillerin veya dizilerin bağlantısını keserek aşırı sıcaklık sorunlarını ayarlar. Akü yönetimi, UPS’e alarmlar gönderebilir ve ayrıca akü kabini monitörünü bilgilendirebilir. Lityum İyon piller ayrıca yüksek şarj ve deşarj sürelerinin yanı sıra yüksek şarj sürelerine sahiptir. Bu, onları şebeke paylaşımı ve endüstriyel proses kontrol desteği gibi geleneksel olmayan UPS uygulamalarında çekici kılar. Bu piller, daha az sıklıkta değiştirilmeleri gerektiğinden ve daha yüksek ortam sıcaklıklarında çalışabildiklerinden daha düşük işletme giderlerine sahiptir. Bu tür bir pilin olumsuz tarafı, diğer iki seçeneğe kıyasla çok pahalı olabilmeleridir. Tipik olarak, Nikel kadmiyum hücrelerine göre üretimi yaklaşık% 40 daha pahalıdır.

 

UPS akü seçeneklerinizi ve bunları nasıl yöneteceğinizi ve aynı zamanda makinenin kendi seçeneklerinizi anlamak önemlidir. UPS akü ömrünüzü ve UPS akü değişiminizi en iyi nasıl yöneteceğiniz konusunda uzmanlarımızla konuşmak için bugün Visco ile iletişime geçebilirsiniz.Mail ile iletişime geç

WhatsApp whatsapp
0506 871 7303 hemen ara!